Ile kosztuje wykonanie strony?

Dziś może dla porównania prześledźmy ile kosztowałoby zlecenie komuś wykonania strony internetowej. Wiem, że ten blog ma traktować głównie o darmowych sposobach aczkolwiek uważam, że nie zaszkodzi mieć pewne rozeznanie w rynku.

I. Oferty studentów i gimnazjalistów

Te dwie grupy społeczne to chyba największa “zmora” dla profesjonalnych Webmasterów 😉 . Wielu z nich ogłasza się w serwisach typu www.freelancer.pl lub allegro.pl, gdzie za stosunkowo niewielkie pieniądze wielu młodych ludzi podejmuje się wykonania dla nas witryny. Ceny w skrajnych przypadkach zaczynają się już od 30zł. (niektórzy nawet podejmują się wykonania witryny za doładowanie telefonu 😉 ). Niemniej jestem sceptyczny co do tego rozwiązania – pomijając oczywisty problem braku możliwości wystawienia faktury to jakość takich usług jest często mizerna. Oczywiście nie chcę nikogo tu deprecjonować. Także wśród “amatorów” znajdą się perełki których prace są naprawdę na profesjonalnym poziomie ale także oni znają swoją wartość. Taka osoba rzadko zadowoli się honorarium mniejszym niż 300-500 zł.

II. Sprzedaż gotowych stron opartych na szablonach

Wiele agencji interaktywnych, aby konkurować tanimi cenami oferuje klientom sprzedaż gotowej strony. Jako, że strona staje się niejako produktem “masowym” który kupi większa liczba klientów agencje mogą je sprzedawać po bardzo atrakcyjnych cenach. Są one zróżnicowane w zależności od zakresu usług towarzyszących – np. wiele firm za dodatkową opłata dostosowuje szablon do tematyki działalności klienta nadając mu indywidualne cechy. Dzięki czemu nasz szablon wyróżnia się wśród innych.

Ceny: 150 – 600 zł. w zależności od jakości szablonu i możliwości samej strony (CMS itp.)

III. Zaprojektowanie i stworzenie całości

To podstawowa usługa jaką oferują firmy w tej branży. Tworzenie stron internetowych to trudna i czasochłonna praca. Strona jest projektowana i tworzona w całości od podstaw wg. życzeń i wskazówek klienta. Nie będziemy się nad tym rozwodzić – nie o tym jest ten blog. Ceny są bardzo zróżnicowane od 900zł. za stronę firmową do nawet kliku tysięcy złotych za rozbudowany serwis www.

2 thoughts on “Ile kosztuje wykonanie strony?

  1. Dla każdego coś dobrego. Zgadzam się z treścią artykułu. Jeśli chodzi o projektowanie stron www to niska cena przekłada się na jakość strony. Sądzę że witryny przyjazne dla wyszukiwarek, stworzone przez doświadczonych webmasterów zaczynają się od 1300zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *