Generatory (kreatory) stron internetowych

Bardzo często korzystając z usług hostingowych (płatnych czy to też darmowych) administratorzy oddają nam do dyspozycji tzw. generatory stron www. Za pomocą prostego kreatora tworzymy naszą stronę kolejno wybierając jej adres, szablon graficzny, liczbę podstron a następnie wypełniając je treścią za pomocą zwykłego edytora testu. Wszystko odbywa się niezwykle prosto gdyż program na każdym kroku pilnuje abyśmy nie popełnili jakiegoś błędu. Jeśli się postaramy to w 30 min. będziemy mieli gotową stronę internetową od reki zamieszczoną w sieci!

A teraz trochę o minusach tego rozwiązania.  Tworzenie stron internetowych za pomocą kreatorów musi być jak najprostsze co dla jednych jest zaletą, ale bardzo ogranicza nasze możliwości i inwencję. Musimy zapomnieć o skomplikowanych galeriach, dowolnym rozmieszczeniu zdjęć na stronie. Także sposoby formatowania  tekstu są mocno ograniczone. Inną sprawą jest sama jakość takich szablonów – niestety te darmowe są przeważnie tak mizerne, że nijak nie nadają się na stronę firmową. Co innego profesjonalne hostingi jak home czy kei.pl. Tam dostajemy bogaty wybór, naprawdę profesjonalnych i estetycznych szablonów stron internetowych.

Czy zatem warto tworzyć strony za pomocą generatorów? Moim zdaniem wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli wystarczy nam prosta wizytówka strony z danymi kontaktowymi, ewentualnie krótkim opisem naszej działalności to zdecydowanie tak. Za niewielkie pieniądze (a w zasadzie gratis do hostingu), otrzymujemy stronę www o małych możliwościach ale za to estetyczną która sprawi profesjonalne wrażenie na odwiedzających.