(Ostatnia aktualizacja: 7 lutego 2023)
Nie ma nic ważniejszego dla programisty jak odpowiednio zaprojektowane stanowisko pracy. Bez tego już po kilku miesiącach dadzą się odczuć bule kręgosłupa, karku problemy ze wzrokiem czy spadkiem wydajności pracy.
Najlepsze stanowisko pracy dla programisty powinno spełniać następujące kryteria:
- Ergonomia – stanowisko powinno być dostosowane do potrzeb pracownika, aby zapobiec bólom i szkodom związanym z pracą przed monitorem. To oznacza, że powinno posiadać regulowany fotel i biurko, które pozwala na ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości oraz dostosowanie kąta nachylenia monitora.
- Odpowiednie narzędzia – programista powinien mieć dostęp do odpowiednich narzędzi, takich jak komputer z wydajnym procesorem, dużą ilością pamięci RAM i dyskiem SSD, jak również dobrej jakości monitor oraz klawiatura i mysz. Monitor nie musi mieć idealnego odzwierciedlenia kolorów jak dla grafika ale oferować jak największa przestrzeń roboczą. Warto pracować na dwóch monitorach jednocześnie.
- Dostęp do internetu – programista powinien mieć dostęp do szybkiego i stabilnego łącza internetowego, aby móc pracować zdalnie i korzystać z różnych narzędzi online.
- Warunki do skupienia – powinno być zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiedni poziom ciszy i spokoju, co pozwoli programiście na skupienie się na kodowaniu i rozwiązywaniu problemów.
- Warunki do relaksu – powinno być także zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednie warunki do relaksu i odpoczynku, takie jak np. odpowiednie oświetlenie, czy też dostępność naturalnych roślin w pomieszczeniu.
- Możliwość komunikacji z innymi – powinno pozwalać na swobodną komunikację z kolegami z pracy, zarówno w formie tradycyjnej jak i zdalnej.
Nie oszczędzajmy więc na swoim miejscu pracy. Da nam ono komfort, wydajności i zdrowsze plecy a to przekłada się na wzrost zarobków w IT 🙂