Niebezpieczeństwa w korzystaniu z internetu

Internet w dominującej ilości przypadków spełnia bardzo pozytywną rolę. Jak to w życiu zdarzają się jednak wyjątki i niektóre przekazywane za jego pośrednictwem treści muszą budzić na alarm i wzmóc czujność co niektórych osób. Chodzi tu na przykład o takie strony internetowe, gdzie nawołuje się do szerzenia agresji na tle religijnym czy etnicznym. Niestety administratorzy takich stron często są bardzo dobrymi ekspertami w dziedzinie informatyki i trudno ich znaleźć. Nie da się jednym kliknięciem sprawić, by taka strona przestała istnieć i spełniać negatywne funkcje jakimi się na co dzień odznacza. To długotrwały proces wymagający wytrwałości i niemałej wiedzy od ludzi, którzy chcą taki problem usunąć.

Bardzo narażane na przekazywane treści są dzieci. Dość łatwo jest nimi manipulować za pośrednictwem internetu. Duża jest tu więc do spełnienia rola rodziców. Powinni oni jak najwięcej rozmawiać ze swoimi pociechami i bacznie obserwować na jakie strony internetowe wchodzą. Kiedy zauważy się niebezpieczne symptomy, takie jak wzrost agresji, to stanowi to już poważny sygnał ostrzegawczy, że dziecko mogło mieć do czynienia z treściami, które wywołały takie zachowania. To niezwykle delikatna materia, w której trzeba się sprawnie poruszać, dobro dzieci wydaje się być bowiem najważniejsze i trzeba pilnować, by przypadkiem nie dopuścić do jakichś zaniedbań w dziedzinie, o której jest mowa.

Dobrym wyjściem jest przykładowo korzystanie z internetu razem ze swoim dzieckiem, ma się wtedy pewność, że odwiedzane strony internetowe są jak najbardziej prawidłowe i nieszkodliwe. Zdarzają się jednak sytuacje, że takiej opieki może zabraknąć a powodem bywają często obowiązki w pracy osób dorosłych. Warto wtedy zostawić w domu kogoś innego do opieki, kto będzie miał wgląd do komputera. Nic złego nie powinno się w takim przypadku wydarzyć. Dzieci zazwyczaj świadomie lub nieświadomie korzystają z takich niebezpiecznych stron internetowych zaraz po powrocie ze szkoły, warto mieć je na uwadze właśnie w tym okresie czasu.

Osobną kwestią jest problem infekcji stron internetowych. Wirus na stronie internetowej może być tylko złośliwym malware wyświetlającym natrętne reklamy ale także częścią złośliwego bot-netu za pomocą którego infekowane są inne komputery. Zostanie temu poświęcony jednak osobny artykuł na naszym blogu.

Więcej informacji o bezpieczeństwie w sieci można znaleźć na stronie Niebezpiecznik.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *