Księgowość online – lepsza od tradycyjnej?

Tradycyjna księgowość to specjalność, którą zajmują się samodzielne księgowe. Najczęściej księgowa taka zatrudniana zostaje w danej firmie i zajmuje się szeroko pojętnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa. Niekiedy księgowe świadczą one swoje usługi jako osoby prywatne, prowadzące własną działalność gospodarczą – jako zewnętrzne biuro rachunkowe.

Alternatywą dla tych tradycyjnych metod księgowania jest księgowość online. Są to usługi świadczone za pośrednictwem i przy wykorzystaniu możliwości, jakie dzisiaj daje internet. Księgowość online może być prowadzona na dwa sposoby. Może opierać się o programy do samodzielnego księgowania dokumentów księgowych firmy. Może też być oparta o współpracę z realną księgową, z która kontaktujemy się za pośrednictwem internetu.

Czy warto prowadzić księgowość online?

Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety. Przede wszystkim pozwalają zmniejszać koszty, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zatrudnienie księgowej to duży wydatek. Nie wszystkie księgowe mają takie same wymagania finansowe (dużo zależy od miejsca prowadzenia księgowości – im większe miasto tym ceny wyższe). Dzięki możliwościom, jakie daje księgowość internetowa, możemy nawiązać współpracę z niedrogą księgową, nawet jeśli, mieszka ona w drugim końcu Polski. Nie ma się z nią bezpośredniego kontaktu, jednak nie jest on do niczego potrzebny. Narzędziami komunikacji są wówczas telefon, e-mail czy Skype. To w zupełności wystarczy. Księgowość prowadzona jest tak, jak należy i dodatkowo generuje się oszczędności. Księgowość online to jeszcze inna opcja.

Można wykupić dostęp do specjalnych programów rozrachunkowych. Ich obsługa jest tak opracowana, by każdy potencjalny użytkownik nie miał z nią problemów. Zwykle wymaga się tylko odpowiedniego wprowadzania dokumentów księgowych (faktur sprzedaż, zakupu, wyciągów bankowych itp.), program sam umieszcza je w odpowiednich księgach rachunkowych, na odpowiednich kontach rachunkowych. Tego rodzaju księgowość internetowa sprawdza się w przypadku firm, które w ciągu miesiąca obrachunkowego, mają niedużą ilość dokumentów do zaksięgowania. W takich przypadkach zajmuje się tym sam właściciel lub wskazana przez niego osoba (często w ramach usługi mamy możliwość konsultacji z księgową). Gdy dokumentów księgowych jest więcej, znacznie lepiej sprawdzają się usługi wirtualnej księgowej lub tradycyjnie zatrudnionej na etacie. Księgowość internetowa jest innowacyjnym rozwiązaniem, które bez wątpienia ułatwia prowadzenie działalności wielu przedsiębiorcom.

One thought on “Księgowość online – lepsza od tradycyjnej?

  1. Z uwagi na fakt, ze wszystkie czynnosci zwiazane z ksiegowaniem robisz samodzielnie, jest to opcja tansza niz korzystanie z biura rachunkowego. Nie bez znaczenia jest fakt, ze stosujac ksiegowosc online, zawsze korzystasz z najbardziej aktualnej wersji oprogramowania, zgodnej z aktualnymi przepisami prawa i zasadami prowadzenia rachunkowosci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *