Księgowość online – lepsza od tradycyjnej?

Tradycyjna księgowość to specjalność, którą zajmują się samodzielne księgowe. Najczęściej księgowa taka zatrudniana zostaje w danej firmie i zajmuje się szeroko pojętnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa. Niekiedy księgowe świadczą one swoje usługi jako osoby prywatne, prowadzące własną działalność gospodarczą – jako zewnętrzne biuro rachunkowe.

Alternatywą dla tych tradycyjnych metod księgowania jest księgowość online. Są to usługi świadczone za pośrednictwem i przy wykorzystaniu możliwości, jakie dzisiaj daje internet. Księgowość online może być prowadzona na dwa sposoby. Może opierać się o programy do samodzielnego księgowania dokumentów księgowych firmy. Może też być oparta o współpracę z realną księgową, z która kontaktujemy się za pośrednictwem internetu.

Czy warto prowadzić księgowość online?

Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety. Przede wszystkim pozwalają zmniejszać koszty, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zatrudnienie księgowej to duży wydatek. Nie wszystkie księgowe mają takie same wymagania finansowe (dużo zależy od miejsca prowadzenia księgowości – im większe miasto tym ceny wyższe). Dzięki możliwościom, jakie daje księgowość internetowa, możemy nawiązać współpracę z niedrogą księgową, nawet jeśli, mieszka ona w drugim końcu Polski. Nie ma się z nią bezpośredniego kontaktu, jednak nie jest on do niczego potrzebny. Narzędziami komunikacji są wówczas telefon, e-mail czy Skype. To w zupełności wystarczy. Księgowość prowadzona jest tak, jak należy i dodatkowo generuje się oszczędności. Księgowość online to jeszcze inna opcja.

Można wykupić dostęp do specjalnych programów rozrachunkowych. Ich obsługa jest tak opracowana, by każdy potencjalny użytkownik nie miał z nią problemów. Zwykle wymaga się tylko odpowiedniego wprowadzania dokumentów księgowych (faktur sprzedaż, zakupu, wyciągów bankowych itp.), program sam umieszcza je w odpowiednich księgach rachunkowych, na odpowiednich kontach rachunkowych. Tego rodzaju księgowość internetowa sprawdza się w przypadku firm, które w ciągu miesiąca obrachunkowego, mają niedużą ilość dokumentów do zaksięgowania. W takich przypadkach zajmuje się tym sam właściciel lub wskazana przez niego osoba (często w ramach usługi mamy możliwość konsultacji z księgową). Gdy dokumentów księgowych jest więcej, znacznie lepiej sprawdzają się usługi wirtualnej księgowej lub tradycyjnie zatrudnionej na etacie. Księgowość internetowa jest innowacyjnym rozwiązaniem, które bez wątpienia ułatwia prowadzenie działalności wielu przedsiębiorcom.